Jak się przygotować do montażu styropianu?
Profesjonalne wykonanie termoizolacji budynku przekłada się w sposób bezpośredni na jego energochłonność, a co za tym idzie – na realne oszczędności w budżecie domowym. Od tego, jakie materiały termoizolacyjne zastosujemy i jak przygotujemy podłoże do ocieplenia, zależy efekt końcowy i komfort termiczny w budynku. Równie ważne jest również wyposażenie się we właściwe narzędzia do układania warstwy izolacji i odpowiednią chemię budowlaną.
Sprawdź stan elewacji
Zanim przystąpisz do ocieplania ścian zewnętrznych budynku, koniecznie sprawdź nośność elewacji ściennej. To niezwykle ważne, aby jej powierzchnia była możliwie równa i bez jakichkolwiek ubytków. Wszelkie ubytki i zanieczyszczenia powinny zostać profesjonalnie usunięte. Niedopuszczalne są wszelkie zawilgocenia czy zagrzybienia, które mogłyby doprowadzić do samoczynnego odspajania i odpadania zamontowanych płyt styropianowych nawet kilka miesięcy od ich nałożenia. To szczególnie ważne w przypadku starych budynków, a także budynków o nieznanej historii. Najprostszym sposobem sprawdzenia stanu elewacji jest opukiwanie jej młotkiem, przy czym należy pamiętać aby uderzenia nie były zbyt silne i nie skruszyły tynku. W tej procedurze niezwykle istotny jest odgłos uderzenia, który powinien być wyraźny i zdecydowany, a tynk nie może odpadać, w przeciwnym razie będzie wymagał jak najszybszego usunięcia.
Przygotuj odpowiedni styropian
Styropian do ocieplania budynku jest sprzedawany w formie płyt o różnej grubości i odmiennych właściwościach izolacyjnych, które znajdziesz w niemal wszystkich hurtowniach budowlanych. Wybierając płyty styropianowe, należy zwrócić uwagę na poszczególne parametry cieplne, podane przez producenta na opakowaniu produktu, a także ustalić który rodzaj styropianu sprawdzi się do ocieplenia konkretnego budynku. Zasadniczo, wyróżniamy dwa rodzaje styropianu – biały oraz grafitowy, różniące się między sobą nie tylko wyglądem, ale i parametrami izolacyjności. Styropian biały to tradycyjna odmiana produktu, wytwarzana ze spienionego polistyrenu, odznaczająca się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda, znana od dziesięcioleci i dlatego ciesząca się największą popularnością. Styropian grafitowy wytwarza się również ze spienionego polistyrenu, dodatkowo wzbogaconego dodatkiem grafitu, którego cząsteczki mają za zadanie odbijanie energii termicznej i tym samym podnoszenie efektywności izolacji.
Dodatkową gwarancją jakości wykonania warstwy termoizolacyjnej jest kupowanie materiałów u sprawdzonych producentów i dystrybutorów. Warto przy tym sprawdzać oferty poszczególnych hurtowni budowlanych, a także pytać o rabaty przy większych zakupach, co pozwoli nieco zaoszczędzić w ostatecznym rozrachunku. W zależności od rejonu Polski i polityki rabatowej dystrybutorów, oszczędności mogą wynieść od kilku do nawet kilkunastu procent. Dobrym pomysłem jest korzystanie z porównywarek cenowych, dostępnych na stronach dużych serwisów budowlanych, na których po wpisaniu interesującej nas frazy, na przykład – materiały izolacyjne Płock, pojawiają się konkurencyjne oferty z różnych części Polski. Pamiętajmy, że hurtownie budowlane często oferują swoim klientom bezpłatny transport na danym obszarze.
Pamiętaj o materiałach montażowych
Aby płyty styropianowe pewnie trzymały się danego podłoża, konieczne jest ich układanie z zastosowaniem określonych metod montażowych. Jeśli zdecydujemy się na metodę lekką mokrą, musimy zaopatrzyć się w zaprawę klejącą oraz klejąco-szpachlową, a w określonych przypadkach – dla wzmocnienia warstwy izolacji – również w plastikowe kołki. Należy też pamiętać o zakupie siatki elewacyjnej z włókna szklanego i środka gruntującego do stosowania na daną powierzchnię. Warto również zaopatrzyć się w listwy startowe, wykonanej z metalowych profili, tworzącej podporę dla pierwszej warstwy izolacji. Jej zastosowanie ułatwia właściwe wypoziomowanie materiału izolacyjnego oraz tworzy ochronę dla styropianu przed uszkodzeniami.