Działania antysmogowe – jak branża grzewcza dba o czyste powietrze?

pompa ciepła

Wszelkie działania prośrodowiskowe mogą być skutecznie realizowane wyłącznie wtedy, gdy angażują one nie tylko jednostki, lecz także przede wszystkim instytucje naukowe, badawcze oraz producentów z branży technologicznej. Za przykład może służyć marka Vaillant, która od lat niezmiennie bierze aktywny udział w działaniach służących efektywności energetycznej i dbałości o czyste powietrze. Poznaj inicjatywy, które pozwalają łączyć rachunek ekonomiczny z troską o środowisko naturalne.

Marka Vaillant znana jest z dostarczania efektywnych urządzeń grzewczych. Obecnie jej oferta produktowa uwzględnia kotły kondensacyjne (zarówno gazowe, jak i olejowe), które skutecznie wykorzystują tzw. ciepło utajone. Dzięki temu posiadają klasę efektywności energetycznej na poziomie co najmniej A – co oznacza, że ich zastosowanie umożliwia uzyskanie dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”. Oprócz kotłów w ofercie znajdują się również pompy ciepła. Wśród nich obecne są nie tylko popularne w ostatnim czasie konstrukcje typu powietrze-woda, lecz także takie modele jak flexoTHERM exclusive, mogące współpracować z każdym rodzajem dolnego źródła – gruntem, wodą lub powietrzem. Program „Czyste Powietrze” dodatkowo premiuje te pompy ciepła, które dla temperatury zasilania 55℃ odznaczają się klasą efektywności energetycznej na poziomie minimum A++. Wśród pomp ciepła marki Vaillant nie brakuje oczywiście urządzeń, które spełniają ten warunek i umożliwiają uzyskanie podwyższonej kwoty dofinansowania.

Jak mówi popularne powiedzenie: „w kupie siła!”. Dlatego w trosce o ważne cele warto zwierać szyki i działać wspólnie. Nie bez powodu marka Vaillant aktywnie uczestniczy w działaniach SPIUG, czyli Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. Jedną z wartych uwagi inicjatyw SPIUG jest poradnik antysmogowy, który stanowi serię interesujących filmów na platformie YouTube: https://www.youtube.com/@spiug_pl/featured. Dzięki nim można poznać rzeczywiste przykłady skutecznie zrealizowanych termomodernizacji budynków i skonfrontować swoje przemyślenia z opinią inwestorów, którzy przeprowadzili proces wymiany kotła stałopalnego na powietrzną pompę ciepła lub kocioł gazowy współpracujący ze zbiornikiem gazu płynnego.

Rzetelna wiedza zawsze jest w cenie. Niestety wszechobecny zalew niskiej jakości, niezweryfikowanych treści sprawia, że jej poszukiwanie w internecie jest coraz trudniejsze. Marka Vaillant stawia na transparentność informacji i poszerzanie wiedzy zarówno profesjonalistów, jak i każdego z klientów. Od dłuższego czasu na własnej stronie internetowej rozwija szereg poradników dotyczących nie tylko odnawialnych źródeł energii, lecz także ogólnie ujętej techniki grzewczej i budowlanej. Wszystkie treści zagregowane są w formie uporządkowanych tematycznie artykułów tworzonych przez specjalistów branżowych. Do dyspozycji zainteresowanych inwestorów są także e-book informacyjny dotyczący programu „Czyste Powietrze”, a także kalkulator kosztów ogrzewania pozwalający na samodzielną ocenę opłacalności różnych źródeł ciepła. Narzędzia dostępne są bezpośrednio na stronie internetowej: https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/porady-i-wiedza/czyste-powietrze/.

pompa ciepła

W procesie zwiększania świadomości na temat istoty walki ze smogiem oraz roli efektywności w transformacji energetycznej dużą rolę muszą również odgrywać profesjonaliści pracujący w branży techniki grzewczej. W końcu to oni wcielają teorię w życie i zamieniają ją w pożyteczną praktykę. W marce Vaillant od zawsze wiadomo, jak ważne są dobra współpraca z firmami instalacyjnymi i wzajemna wymiana doświadczeń. Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywają profesjonalne szkolenia oraz udział marki w lokalnych targach i eventach promujących technologie prośrodowiskowe. Przykładem takiego wydarzenia były Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX, które odbyły się w Kielcach 8-9 marca 2023 roku. Podczas tych dwóch dni specjaliści Vaillant zaprezentowali najnowsze firmowe rozwiązania oraz podzielili się swoją wiedzą ze wszystkimi zainteresowanymi.

Właściwy proces szkoleniowy wymaga nie tylko kompetencji i wiedzy, lecz także komfortowego i profesjonalnego zaplecza. Aby być zawsze na czasie i spełniać aktualne potrzeby, marka Vaillant inwestuje w modernizację swoich stacjonarnych ośrodków szkoleniowych. W 2022 roku dwa z trzech ośrodków przeszły remont, który sprawił, że praktyczne szkolenie instalatorów może być prowadzone wydajniej i z wykorzystaniem większej liczby urządzeń.

Dzięki wszystkim powyższym działaniom dbałość o środowisko to nie pusty slogan, ale rzeczywiste dążenia służące zarówno trosce o czyste powietrze, jaki i dbaniu o efektywne i bezobsługowe ogrzewanie budynków.