Czy każdy agregat prądotwórczy nadaje się do zastosowań domowych?

Właściciele domów i firm, którzy chcą się zabezpieczyć na wypadek długotrwałej przerwy w dostawach prądu, inwestują w różnorodne agregaty prądotwórcze. To urządzenia składające się z prądnicy, silnika spalinowego i falownika, produkujące prąd do zasilania sprzętów domowych, elektronarzędzi lub innych urządzeń elektrycznych. Jednak to, czy dany agregat prądotwórczy do Twojego domu będzie dobrym wyborem, zależy od wielu czynników. Jakie to czynniki?

Czas pracy agregatu prądotwórczego

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje przenośnych agregatów prądotwórczych do zastosowań domowych, budowalnych i innych. Najprostsze modele tego typu urządzeń wyposażone są w silniki spalinowe chłodzone wyłącznie powietrzem. Niestety czas pracy takiego agregatu jest krótki. Gdy silnik się nagrzeje, urządzenie trzeba wyłączyć, by się schłodziło. Jeśli interesuje Cię całodobowy agregat prądotwórczy do Twojego domu lub firmy, lepszym wyborem jest inwestycja w sprzęt z wydajnym systemem chłodzenia specjalnym płynem chłodniczym lub demineralizowaną wodą. Taki agregat może pracować przez całą dobę i się nie wyłączy. Przerwę w pracy urządzenia może wymusić jedynie brak paliwa, które można jednak bardzo szybko uzupełnić. Agregaty prądotwórcze do pracy całodobowej zwykle wyposażone są w większe zbiorniki na paliwo.

Regulacja napięcia prądu elektrycznego

Jeśli nie chcesz, by podłączone do agregatu urządzenia elektryczne uległy uszkodzeniu w wyniku gwałtownego skoku napięcia, wybierz do swojego domu agregat prądotwórczy wyposażony w cyfrowy moduł regulacji napięcia. To urządzenie, które stabilizuje napięcie wyjściowe, ograniczając jego wahania przy zmianie obciążenia prądnicy. Gdy zmniejsza się obciążenie, napięcie wyjściowe prądnicy rośnie, a gdy obciążenie rośnie, napięcie spada, co może prowadzić do uszkodzenia silników wrażliwych podzespołów elektronicznych w podłączonych do agregatu urządzeniach, zwłaszcza w czułych na wahania napięcia sprzętach z kategorii tzw. elektroniki użytkowej. Profesjonalny agregat prądotwórczy do Twojego domu powinien być wyposażony w regulator napięcia AVR, a jeśli nie jest, warto taki moduł dokupić i zainstalować go w agregacie.

Szukając dobrego agregatu prądotwórczego do swojego domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego moc, ale także na maksymalny czas pracy, pojemność zbiornika na paliwo oraz obecność regulatora napięcia. Dobrym wyborem do zastosowań domowych są także agregaty z autostartem, czyli z funkcją automatycznego rozruchu, gdy pojawia się przerwa w dostawach prądu lub dochodzi do innej awarii zasilania.