Zasilacze – niezbędny element wyposażenia urządzenia elektrycznego

Zasilacze

Zasilacz elektryczny to podstawowe wyposażenie wielu urządzeń. Najczęściej będzie dołączony do zestawu, jednak niekiedy zdarza się, że trzeba go dodatkowo dokupić. Dobór odpowiedniego zasilacza jest kluczowy, ponieważ mogą się różnić one nie tylko samym rodzajem, ale również wtykiem, mocą, natężeniem czy napięciem. Jakie rodzaje zasilaczy znajdziemy na rynku? Zapraszamy do dalszej lektury.

Jakie rodzaje zasilaczy możemy wyróżnić?

Zasilacz służy do, najprościej mówiąc, zasilenia naszego komputera, głośnika, domofonu czy keyboardu. Jego zadaniem jest dopasowanie napięcia do konkretnych wymagań urządzenia, dzięki czemu prąd może docierać do niego bez żadnych zakłóceń i przepięć. 

Ogromna różnorodność urządzeń, które wykorzystuję tę formę zasilania, sprawia, że i samych zasilaczy znajdziemy na rynku bardzo wiele. Różnią się parametrami, rodzajami wtyków, sposobem działania i oczywiście wyglądem – od znanego wszystkim zasilacza od komputera, po niewielkie kostki montowane na szynę DIN. Najczęściej kategoryzuje się zasilacze ze względu na sposób zmiany wielkości napięcia i dzieli na: 

  • zasilacze liniowe
  • zasilacze impulsowe
  • zasilacze beztransformatorowe

Zasilacze liniowe, inaczej transformatorowe służą przeważnie do zasilania urządzeń o niskim napięciu. Elementem, który dopasowuje w nim napięcie jest transformator – modyfikuje on wejściowe napięcie przemienne do odpowiedniej wartości, by na wyjściu zasilacza otrzymać pożądane napięcie stałe.

Zasilaczem impulsowym jest na przykład zasilacz od laptopa. Jest on zbudowany w oparciu o przetwornicę napięcia. Przy użyciu różnych przekształtników napięcia (układów elektronicznych) dopasowuje je do żądanej wartości. Charakteryzują się małym rozmiarem oraz niewielką masą, w stosunku do przenoszonej mocy.

Zasilacz beztransformatorowy, jak sama nazwa wskazuje, nie posiada transformatora. Do zmniejszenie napięcia w zasilaczu beztransformatorowym zachodzi na impedancji włączonej szeregowo z prostownikiem zasilacza. Zasilacze ta mają stosunkowo małą wydajność prądową. 

Jaki zasilacz elektryczny wybrać?

Przed zakupem zasilacza, warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej lub skorzystać z porady profesjonalnego sprzedawcy. Kontaktując się z obsługą sklepu TME możesz liczyć na fachowe doradztwo w zakresie wyboru zasilacza, niezależnie od jego rodzaju czy przeznaczenia. 

Zasilacz jest urządzeniem, na którym nie warto oszczędzać, ale na tme.eu znajdziesz wyłącznie atrakcyjne oferty – a niemal wszystko dostępne od ręki!