Jak chronić garaż przed pożarem samochodu elektrycznego?

zabezpieczenie sufitu

Pożar auta jest niewątpliwie bolesną stratą – po takim zdarzeniu nie tylko samochód, ale i garaż może być doszczętnie zniszczony.

 Dlatego warto zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami, szczególnie w przypadku aut elektrycznych, które są narażone na samozapłon baterii. Nawet jeśli ryzyko pożaru jest małe, to systemy przeciwpożarowe nie kosztują dużo, a w kryzowej sytuacji mogą uratować mienie i zdrowie.  

Jak chronić garaż przed pożarem samochodu elektrycznego?

Przede wszystkim trzeba zadbać o to, żeby konstrukcja garażu była jak najmniej palna, a zarazem wytrzymała. Wybuch baterii generuje ogromne pokłady energii – pożar, jaki nastąpi po takiej awarii, nie będzie się tlił, a od początku uderzy z całą mocą. W tym wypadku niewątpliwie sprawdzą się różnego rodzaju konstrukcje żelbetowe, szczególnie jeżeli mowa o wzmacnianej konstrukcji dachu. Bardzo często może okazać się, że mimo poważnego pożaru żelbetowa konstrukcja dachu pozwoli na dalszą eksploatację budynku.

Ognioodporne ściany

Ściany nośne, które są w stanie przetrwać pożar, to takie wykonane z wysokiej jakości płyt ognioodpornych, takich jak na przykład PROMATECT®-L500 i PROMATECT®-H. Są one nie tylko wytrzymałe na wysokie temperatury, ale również nie zajmują dużo miejsca w garażu. Z tego powodu mogą być stosowane w praktycznie każdym rodzaju pomieszczeń przeznaczonym do przechowywania aut elektrycznych.

Z płyt tych można też z powodzeniem wykonać różnego rodzaju kanały ognioodporne, które we właściwy sposób ochronią kable elektryczne przeznaczone do ładowania auta elektrycznego. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów budowlanych można mieć pewność, że w przypadku wybuchu pożaru ogień nie przeniesie się do innych pomieszczeń w domu, a jego ugaszenie będzie prostsze.

Więcej informacji o tym, jak chronić swój garaż i zabezpieczyć go przed pożarem, można znaleźć na stronie: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/126023/jak-chronic-garaz-przed-pozarem-samochodu-elektrycznego/