Ocieplanie domu pianką PUR — czy to się opłaca?
Ocieplanie domu może wydawać się procesem, który można odłożyć na później. W rzeczywistości jednak im szybciej się na to zdecydujesz, tym lepiej dla Ciebie oraz dla Twojego domowego budżetu. Jedną z częściej polecanych obecnie metod ocieplania jest metoda natryskowa z wykorzystaniem pianki PUR. Na czym ona polega i czy naprawdę się opłaca?
Wyjątkowe właściwości pianki poliuretanowej przydatne w ocieplaniu
Pianka poliuretanowa to wyjątkowy materiał, który ma wiele zastosowań zarówno w branży budowlanej, jak i w przemyśle samochodowym i wielu, wielu innych dziedzinach. Jest to materiał bardzo trwały i odporny. Nakładana metodą natryskową piana doskonale przylega do każdej nawierzchni, dzięki czemu jej zastosowanie w dowolnym miejscu jest naprawdę skuteczne i wydajne.
Nawet po upływie wielu lat od jej nałożenia, pianka PUR zachowuje swoje właściwości. Jest doskonałym termoizolatorem, nie przesuwa się i nie zmienia swojej pozycji – pozwala to na uniknięcie problemów z pojawianiem się szczelin w warstwie izolującej. Dużą zaletą tego materiału jest też fakt, że na piance PUR nie rozwijają się grzyby i pleśnie. Jest ona również odporna na wilgoć.
Korzyści z wyboru metody natryskowej pianą PUR do ocieplenia budynku
Wykorzystywanie pianki PUR w procesie ocieplania budynków cieszy się coraz większą popularnością. Jest to związane z faktem, że niesie ona za sobą wiele korzyści. Jej zastosowanie pozwala na znaczne ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Brak mostków termicznych w warstwie termoizolacyjnej sprawia, że ciepło nie może znaleźć drogi ucieczki, przedostawać się na zewnątrz. Dzięki temu zostaje zatrzymane w środku, co pozwala na znaczne ograniczenie kosztów.
Ocieplanie budynków pianką poliuretanową wykonuje się stosunkowo szybko. Proces ten zajmuje mniej czasu niż w przypadku wyboru metod tradycyjnych, np. wykorzystania styropianu lub wełny mineralnej. Dużą zaletą jest szybki czas zastygania oraz fakt, że przy nakładaniu tego termoizolatora, nie trzeba martwić się o dużą ilość odpadów. Piana dopasowywana jest do podłoża i nakładana na nie bezpośrednio. Dzięki temu nie trzeba nic docinać ani łączyć. Ogranicza to tworzenie śmieci, zapewnia brak szczelin na klejeniach oraz przyspiesza proces ocieplania budynku.